Korona- ja influenssarokotukset Järvi-Pohjanmaan alueella

Tällä viikolla Järvi-Pohjanmaan alueella käynnistyvät massarokotukset korona- ja influenssarokotuksien osalta.

Koronarokotukset

Koronarokotuksille tarkoitetuissa massarokotuspäivissä voi hakea itselleen 1., 2. tai 3. koronarokoteannoksen. Kolmanteen koronarokotteeseen ovat oikeutettuja yli 60-vuotiaat, sote-henkilöstö (alle 6 viikon välillä 1. ja 2. annoksen saaneet) sekä riskiryhmät 1 ja 2. Eli käytännössä ne henkilöt, jotka olivat viime keväänä rokotusvuorossa ennen muuta väestöä. 

Edellisestä koronarokotteesta tulee olla kulunut vähintään 6 kk, ennen kuin kolmas rokote annetaan. Vaikeasti immuunipuutteisilla väliksi riittää 2 kk. Pääosin tämä 6 kk tulee alueemme asukkailla täyteen marras- tammikuun aikana.

Nyt alkavalla viikolla (viikko 46) koronarokotuksia annetaan ilman ajanvarausta seuraavasti:

LAPPAJÄRVI:

ke 17.11 klo 9.00-15.00, terveysasema

pe 19.11 klo 9.00-15.00, terveysasema

VIMPELI:

ti 16.11. klo 8.00-15.00, terveysasema

Seuraavilla viikoilla (viikko 47 ja 48) koronarokotuksia annetaan ilman ajanvarausta seuraavasti:

ALAJÄRVI:

ti 23.11 klo 8.00-15.00 yli 87-vuotiaat, monitoimihalli

ke 24.11 klo 8.00-15.00 84-86-vuotiaat, monitoimihalli

to 25.11 klo 8.00-15.00 80-83-vuotiaat, monitoimihalli

Muut 3. koronarokotukseen oikeutetut henkilöt (joille 2. annos annettu vähintään 6kk aikaisemmin) sekä 1. ja 2. koronarokoteannosta hakemaan tulevat henkilöt voivat tulla parhaiten sopivana ajankohtana Alajärven monitoimihallilla järjestettäviin rokotustilaisuuksiin.

La 27.11. klo 8.00-16.00 kaikkien ikäryhmien yleinen influenssarokotuspäivä (myös lapset) Alajärven terveyskeskus, iso odotussali. Tilaisuudessa jaetaan myös koronarokotuksia!

La 4.12. klo 8.00 -16.00 kaikkien ikäryhmien yleinen influenssarokotuspäivä (myös lapset) Alajärven terveyskeskus, iso odotussali. Tilaisuudessa jaetaan myös koronarokotuksia!

VIMPELI:

to 25.11. klo 8.00-15.00, terveysasema

LEHTIMÄKI:

to 2.12 klo 9.00-15.00 terveysasema

Näiden ajankohtien jälkeen kaikissa edellä mainituissa toimipisteissä järjestetään lisää rokotustilaisuuksia koronarokotuksien jakelua varten. Toivomme kaikkien heidän hakevan kolmannen koronarokotusannoksen näistä tilaisuuksista, joilla on kulunut 6kk toisen rokoteannoksen antamisesta. Alajärven monitoimihallilla järjestettävien rokotuspäivien ikäryhmittely ei ole täysin sitova, jos esimerkiksi yli 87-vuotias ei pääse juuri tiistaina, voi hän tulla myös keskiviikkona. Toivomme ikäihmisten omaisia varmistamaan, jotta heidän läheiset pääsevät yllä mainittuihin tilaisuuksiin. Kelalta saa matkakorvauksen taksikyytiin koronarokotuksiin samoin periaattein, kuin sen saa muihin terveydenhuollon käynteihin. Niille kotihoidon asiakkaille annetaan 3. koronarokotus kotona, joille myös aikaisemmat rokotusannokset on annettu kotona.

Influenssarokotukset

Maksuttomaan influenssarokotukseen ovat oikeutettuja seuraavat henkilöt:

  • raskaana olevat naiset
    • kaikki 65-v täyttäneet
    • alle 7-v lapset
    • sairauden tai hoidon vuoksi riskiryhmiin kuuluvat
    • vakavalle influenssalle alttiiden henkilöiden lähipiiri
    • varusmiespalveluksensa aloittavat henkilöt
    • sosiaali- ja terveydenhuollon sekä lääkehuollon henkilöstö

Nyt alkavalla viikolla (viikko 46) influenssarokotuksia annetaan ilman ajanvarausta seuraavasti:

LAPPAJÄRVI:

ke 17.11 klo 9.00-15.00, terveysasema

pe 19.11 klo 9.00-15.00, terveysasema

VIMPELI:

ti 16.11. klo 8.00-15.00, terveysasema

Seuraavilla viikoilla (viikko 47 ja 48) influenssarokotuksia annetaan ilman ajanvarausta seuraavasti:

ALAJÄRVI:

ti 23.11 klo 8.00-15.00 yli 87-vuotiaat, monitoimihalli

ke 24.11 klo 8.00-15.00 84-86-vuotiaat, monitoimihalli

to 25.11 klo 8.00-15.00 80-83-vuotiaat, monitoimihalli

Yllä mainitut rokotustilaisuudet ovat samat, joissa annetaan koronarokotuksia. Kaikille 3. koronarokotusannosta hakemaan tuleville henkilöille voidaan samalla antaa myös influenssarokotus.

La 27.11. klo 8.00-16.00 kaikkien ikäryhmien yleinen rokotuspäivä (myös lapset) Alajärven terveyskeskus, iso odotussali. Tilaisuudessa jaetaan myös koronarokotuksia!

La 4.12. klo 8.00 -16.00 kaikkien ikäryhmien yleinen rokotuspäivä (myös lapset) Alajärven terveyskeskus, iso odotussali. Tilaisuudessa jaetaan myös koronarokotuksia!

VIMPELI:

to 25.11. klo 8.00-15.00, terveysasema

LEHTIMÄKI:

to 2.12 klo 9.00-15.00 terveysasema

Näiden ajankohtien jälkeen kaikissa edellä mainituissa toimipisteissä järjestetään lisää rokotusti-laisuuksia influenssarokotuksien jakelua varten. Sen lisäksi rokotusauto lähtee liikkeelle viikolla 48.

Yhteenveto

Järvi-Pohjanmaan alueella tulevien viikkojen aikana annetaan sekä korona- että influenssarokotuksia samaan aikaan samassa paikassa. Alajärvellä järjestetään lauantaisin 27.11. ja 4.12. päivät, jolloin annetaan vain influenssarokotuksia. THL:n ohjeistuksen mukaisesti sekä koronarokotteen tehosteannoksen että influenssarokotteen voi antaa samaan aikaan. Tämä helpottaa terveydenhuollon rokotuksista aiheutuvaa työmäärää sekä asukkaan ei tarvitse lähteä asioimaan kahta kertaa. Kaikkiin rokotustapahtumiin saa tulla vain täysin terveenä, suosittelemme suu-nenäsuojuksen käyttämistä sekä rokotettavan on hyvä ottaa henkilöllisyystodistus mukaan.

Alajärvellä 15.11.2021

Jaakko Anttila, vt. peruspalvelujohtaja

Birgitta Luoma-aho, hoitotyön johtaja