Koulu- ja opiskelijaterveydenhuolto

Kouluterveydenhuollon tavoitteena on koko kouluyhteisön hyvinvoinnin ja oppilaiden terveyden edistäminen sekä terveen kasvun ja kehityksen tukeminen. Työtä tehdään luottamuksellisesti yhdessä oppilaiden, vanhempien ja koulun henkilökunnan kanssa.

Peruskouluissa terveydenhoitaja tapaa oppilaat vuosittain. 1-, 5- ja 8-luokalla tehdään ns. laaja terveystarkastus, jonka tekemiseen osallistuvat terveydenhoitaja ja lääkäri. Näihin tarkastuksiin kutsutaan myös vanhemmat mukaan.

Opiskeluterveydenhuollossa terveydenhoitajan tarkastus tehdään ensimmäisenä opiskeluvuotena. Toisena opiskeluvuotena tehdään lääkärin tarkastus, joka toimii samalla pojille asevelvollisuus tarkastuksena.

Terveydenhoitaja ottaa vastaan oppilaita koulukohtaisesti sovittuina aikoina. Huoltajat voivat ottaa yhteyttä oppilaan terveyttä ja hyvinvointia koskevissa asioissa omaan terveydenhoitajaan.

Terveydenhoitaja Hanna Kaaranka
p. 044 2970 437
hanna.kaaranka@jarvi-pohjanmaa.fi

  • Alajärven yläkoulu
  • Taimelan koulu, Lehtimäki

Terveydenhoitaja Virpi Salmenautio
p. 044 4659 522
virpi.salmenautio@jarvi-pohjanmaa.fi

  • Paalijärven koulu, Alajärvi
  • Alakylän koulu, Alajärvi

Terveydenhoitaja Kirsi Liukkonen
p. 044 4659 531
kirsi.liukkonen@jarvi-pohjanmaa.fi

  • Hoiskon koulu, Alajärvi

Terveydenhoitaja Eija Latvala
p. 040 5298 773
eija.latvala@jarvi-pohjanmaa.fi.fi

  • E-tuvat, Alajärvi
  • Aapiskujan koulu, Vimpeli
  • Yhteiskoulu 1-6lk, Lappajärvi

Terveydenhoitaja Noora Myllymäki
p. 040 6418 091
noora.myllymaki@jarvi-pohjanmaa.fi

  • Paavolan koulu, Alajärvi, 1-4 luokat

Terveydenhoitaja Marja-Leena Rauhala
p. 044 4659 532
marja-leena.rauhala@jarvi-pohjanmaa.fi

  • Paavolan koulu, Alajärvi, 5-6 lk
  • Vimpelin lukio
  • Vimpelin yhteiskoulu

Terveydenhoitaja Marleena Kuoppa-aho
p. 040 5083 495
marleena.kuoppa-aho@jarvi-pohjanmaa.fi

  • Jami/Kauppaoppilaitos, Alajärvi
  • Jami Kurejoki, Alajärvi
  • Taimelan koulu, Lehtimäki
  • Myllykankaan koulu, Alajärvi
  • Sedu Alajärvi, hoiva-avustajat/lähihoitajat

Terveydenhoitaja Suvi Ahola
p. 044 3699 313
suvi.ahola@jarvi-pohjanmaa.fi

  • Yhteiskoulu,luokat 7-9, Lappajärvi
  • Lukio, Lappajärvi
  • Jami, Lappajärvi
  • Sedu, Lappajärvi

Terveydenhoitaja Aino-Maija Ojala
p. 040 6124 220
aino-maija.ojala@jarvi-pohjanmaa.fi

  • Länsirannan koulu, Lappajärvi
  • Rantakankaan koulu, Lappajärvi