Tiedote 18.3.2020 kaupungin virastojen ja toimipisteiden ulko-ovien sulkemisesta - tärkeät palvelut pyritään turvaamaan muutoksista huolimatta

Koronavirustilanteen vuoksi Alajärven kaupungin virastoissa ja toimipisteissä pyritään toistaiseksi välttämään kasvokkain tapahtuvia asiakaskontakteja ja kokouksia. Tavoitteena on hidastaa korona-viruksen leviämistä sekä turvata henkilöstön terveys ja palvelujen toimivuus.

Tästä johtuen kaikki kaupungin virastot, mukaan lukien kaupungintalo ja Lehtimäen palvelutoimisto suljetaan toistaiseksi asiakaskäyntien osalta.  Myös yksittäiset toimipisteet kuten liikunta- ja nuorisotilat sekä muut kaupungin palveluita tarjoavat toimipisteet ovat suljettuna. Henkilöstöä on ohjeistettu tekemään etätyötä työtehtävien sen salliessa.

Kaikki asiakaspalvelun kannalta tärkeät tapaamiset ja tehtävät pyritään kuitenkin hoitamaan tavalla tai toisella poikkeuksellisesta tilanteesta huolimatta. Asiointi työntekijöiden kanssa tapahtuu pääasiallisesti puhelimitse ja etäyhteyksien kuten sähköpostin välityksellä. Erityisistä menettelytavoista sovitaan erikseen esim. yritys- tai tilakäyntien osalta.

Kaupunki suosittelee myös ottamaan sosiaalisen median kanavat seurantaan (esimerkiksi kaupungin facebook-sivut). Kanavilla palveluiden tuottajat tiedottavat omaan toimialaansa liittyvistä asioista kuten asiointitavoista, kurssien ja tapahtumien järjestämisestä ym. palveluista.

Yhteystiedot

Kaikki Alajärven kaupungin yhteystiedot löytyvät kaupungin kotisivuilta https://alajarvi.fi/yhteystiedot
Lisäksi kaupungintalon työntekijöiden puhelinnumerot löytyvät kaupungintalon ulko-ovista. Kirjastonpuoleisen sisäänkäynnin yhteydessä on myös postiluukku lomakkeita varten.
Alajärven kaupungin työntekijät ja viranhaltijat toivovat asiakkailta ymmärrystä poikkeuksellisessa tilanteessa.


Lisätietoja antaa:

Viestintäsuunnittelija Kirsi Lassila, p. 040 610 6659 kirsi.lassila@alajarvi.fi

Hallintokuntien johtajat:
Kaupunginjohtaja Vesa Koivunen, p.  044 297 0213, vesa.koivunen@alajarvi.fi
Hallintojohtaja Nina Pärssinen, p. 040 757 0080, nina.parssinen@alajarvi.fi
Sivistystoimenjohtaja Esa Kaunisto, p. 044 297 0228, esa.kaunisto@alajarvi.fi
Peruspalvelujohtaja Marita Ylilahti, p. 044 297 0265, marita.ylilahti@alajarvi.fi
Tekninen johtaja Jouni Hänninen, p. 044 297 0381, jouni.hanninen@alajarvi.fi
Maaseututoimenjohtaja Jukka Kuoppala, p. 044 297 0278,jukka.kuoppala@alajarvi.fi
Henkilöstöjohtaja Maarit Fräntilä, p. 044 297 0234, maarit.frantila@alajarvi.fi
Talousjohtaja Tapani Kotanen, p. 044 297 0220, tapani.kotanen@alajarvi.fi