Alajärven kaupungin osallistavan budjetoinnin tuloksena järjestettävä konsertti tuo jälleen valtakunnallisesti tunnetun artistin Alajärven monitoimihallille. Perjantaina 17.10.2025 klo 19.00 Alajärven monitoimihallin lavalle nousee pop-artisti Nelli Matula. Tapahtuma on maksuton ja avoin kaikille.
Nelli Matula – yksi kotimaisen popin kirkkaimmista nimistä
Nelli Matula on vakiinnuttanut paikkansa suomalaisen pop-musiikin eturivissä. Hänen debyyttialbuminsa vuonna 2019 nousi Suomen virallisen albumilistan kuudenneksi ja on striimannut platinaa. Albumi toi Matulalle myös Emma-ehdokkuuden vuoden pop -kategoriassa.
Vuonna 2022 julkaistu toinen albumi Kiltti tyttö rikkoi kultarajan jo ennen julkaisuaan ja nousi listalla toiselle sijalle. Myös tämä levy huomioitiin Emma-gaalassa, ja se vahvisti artistin asemaa persoonallisena ja sanavalmiina tarinankertojana.
Vuonna 2025 Matula osallistui Uuden Musiikin Kilpailuun kappaleellaan “Hitaammin hautaan”, josta tuli yksi vuoden soitetuimmista radiohiteistä. Kappaleen vahva vastaanotto toi hänelle entistä enemmän näkyvyyttä niin yleisön kuin kriitikoidenkin keskuudessa.
Nelli Matula on ollut ehdolla Emma-palkinnon saajaksi useamman kerran – mm. vuoden tulokas (2018), vuoden pop (2019) ja vuoden naisartisti -kategoriassa. Hänen musiikkinsa on tunnettu tarttuvista melodioista, voimaannuttavista sanoituksista ja vahvasta lavakarismasta.
Konsertti on osa Alajärven osallistavaa budjetointia
Konsertti järjestetään osallistavan budjetoinnin idean pohjalta, jossa kuntalaiset saivat ehdottaa ja äänestää, mihin kaupunki käyttää 10 000 euroa.
-Ilmaiskonsertti oli ylivoimainen suosikki myös tänä vuonna ja toimii esimerkkinä siitä, miten kulttuuri ja musiikki voivat vahvistaa yhteisöllisyyttä ja osallisuutta, kertoo yhteisökoordinaattori Tuomas Lahdenperä
Päivämäärä: Perjantai 17.10.2025
Aika: klo 19.00, ovet auki klo 18.00
Paikka: Alajärven monitoimihalli
Vapaa pääsy, ikärajaton – ei ennakkoilmoittautumista
Tapahtuma on päihteetön
Paikat pääasiassa seisomakatsomossa – huonojalkaisille varattu rajallinen määrä istumapaikkoja

Myös toinen konsertti samasta potista: Aaltojen kaupunki -konsertti la 30.8.
Alajärven kaupungin suurtapahtuma-avustus tältä vuodelta siirrettiin elinvoimalautakunnan päätöksellä osallistavan budjetoinnin käyttöön. Tällä mahdollistettiin myös toinen suuri yleisötapahtuma: Aaltojen kaupunki -konsertti, joka järjestetään lauantaina 30.8. klo 16–22.00 Alajärven monitoimihallilla. Konsertti on osa Aaltojen kaupunki -tapahtumaa, joka järjestetään Alajärvellä ensimmäistä kertaa 28.8.-31.8.2025.
Ohjelma ja artistit:
16.00 – Emma Salokoski
17.30 – Paul Elias
19.00 – Aurora
21.00 – Osmo Ikonen
Tässä konsertissa on numeroimattomat istumapaikat, ruokamyyntiä ja lämmin tunnelma koko illan ajan. Ovet avautuvat klo 15.00 ja sulkeutuvat klo 22.30.
Vapaa pääsy, ikärajaton, päihteetön.
Tervetuloa nauttimaan musiikista, yhteisöllisyydestä ja elinvoimasta – kahdessa huipputapahtumassa Alajärvellä!

Lisätiedot:
Tuomas Lahdenperä
Yhteisökoordinaattori
Alajärven kaupunki
tuomas.lahdenpera@alajarvi.fi
p. 044–297 0271