Johtavat luottamushenkilöt

Kaupunginvaltuuston puheenjohtajisto 1.8.2021-31.5.2023 

Puheenjohtaja Antti Joensuu (KESK)
044 297 0362, antti.joensuu@alajarvi.fi

I varapuheenjohtaja Turo Kalliomaa (KOK)
040 841 2348, turo.kalliomaa@gmail.com

II varapuheenjohtaja Jukka Pekka Matintupa (SDP)
jukka-pekka.matintupa@japo.fi

III varapuheenjohtaja Jari Hämeenniemi (PS)
040 518 4173, jari@rengashuolto.fi

IV varapuheenjohtaja Kauko Ukonmäki (KESK)
040 0664 710, kauko.ukonmaki@pp.inet.fi

Kaupunginhallituksen puheenjohtajisto 1.8.2021-31.5.2023

Puheenjohtaja Sari Palmu (KESK)
040 054 1763, sari.palmu@japo.fi

I varapuheenjohtaja Jukka Joensuu (KOK)
040 036 9130, jukka.joensuu@gmail.com

II varapuheenjohtaja Kuisma Kujala (KESK)
040 066 6248, kuisma.kujala@auto-osa.inet.fi
 

Alajärven valtuustoryhmien puheenjohtajat 

Keskustan valtuustoryhmä: Jarmo Hänninen
Alajärven Perussuomalaiset ry:n valtuustoryhmä: Jukka Kangastie
Kokoomuksen valtuustoryhmä: Jukka Joensuu
Alajärven Kristillisdemokraattinen valtuustoryhmä: Sampo Latvala
Alajärven Sosiaalidemokraattinen valtuustoryhmä: Jukka Pekka Matintupa
Vihreiden valtuustoryhmä: Jenni Kuisti