Perusopetuksen yksiköt

Alajärvellä on seitsemän alakoulua ja yksi yläkoulu.

Paavolan koulu ja Alajärven yläkoulu sijaitsevat Alajärven keskustassa. Myllykankaan koulu, Alakylän koulu ja Ylikylän koulu toimivat Kurejoen alueella. Myös Hoiskon ja Paalijärven kylissä on oma kyläkoulu. Taimelan koulu sijaitsee Lehtimäellä.

Vimpelin kunnassa perusopetusta järjestetään Aapiskujan koululla ja Vimpelin Yhteiskoululla.


Paavolan koulu

Hirsikankaantie 3
62900 Alajärvi
puh 0624122420

Rehtori
Pentti Rentola
p. 044-2844031 

Paavolan koulu.

Alajärven yläkoulu


Kaupintie 7
62900 Alajärvi
p. 06 2412 2433

Rehtori
Vesa Kantola
p. 044 2970 433
vesa.kantola@alajarvi.fi

Alajärven koulukeskus.

Myllykankaan koulu

Lapuantie 842
62720 Sissala

Rehtori
Jari Nevanprä
p. 040-1762 913
jari.nevanpera@alajarvi.fi

Myllykankaan koulu

Alakylän koulu


Lapuantie 842
62720 Sissala

Rehtori
Juha lahdenmaki
040-1762910
juha.lahdenmaki@alajarvi.fi


Ylikylän koulu

Kurejoentie 390
62710 Kurejoki
ylikylan.koulu@alajarvi.fi

Rehtori
Ari Anttila
040-1762911
ari.anttila@alajarvi.fi

Opehuoneen puhelin:
040-6370500

Ylikylän koulu.

Hoiskon koulu

Koulupolku 6
62940 Hoisko
puh. (06)24122481

Rehtori
Antti Joensuu


puh. 0442970362
antti.joensuu@alajarvi.fi

Hoiskon koulu.

Paalijärven koulu

(06) 557 4600
Jussilantie 4
62950 Alajärvi

Rehtori
Esa Takala
p. 044 2970440
esa.takala@alajarvi.fi

Paalijärven koulu.

Taimelan koulu

Koulutie 5


63500 Lehtimäki
06 2412 2535

Rehtori
Kirsti Joensuu
040 5215359
kirsti.joensuu@alajarvi.fi

Taimelan koulu

Aapiskujan koulu

Aapiskuja 15
62800 Vimpeli
06 2412 6471

Rehtori
Riikka Jaatinen
040 5215359
riikka.jaatinen@alajarvi.fi

Aapiskujan koulu

Vimpelin yhteiskoulu

Opintie 29
62800 Vimpeli
06 2412 6463

Rehtori
Maija Peltola
040 4863 858
maija.peltola@alajarvi.fi

Vimpelin yhteiskoulu

Yhteystiedot

Alajärven kaupunki

Sivistyspalvelut

Sairaalatie 3

62900 Alajärvi

puh. 040 670 0701