Nuoriso

Alajärven kaupungin nuorisopalveluihin kuuluu perusnuorisotyö, etsivä nuorisotyö ja Starttipaja Laituri sekä Ohjaamo Alajärvi / Vimpeli. Nuorisopalvelujen eri työmuotojen tarkoituksena on kohdata ja tukea nuoria niin vapaa-ajalla kuin heidän arjessaan. Lisäksi tarkoituksena on edistää nuorten kasvua, kehitystä, ja hyvinvointia sekä tukea heitä elämäntaitojen kehittymisessä. Nuorisopalvelujen kohderyhmä on pääsääntöisesti 13–29-vuotiaat nuoret ja nuoret aikuiset työmuodosta riippuen. Uutena nuorisopalveluiden työmuotona on koulunuorisotyö. 

Nuorilla on mahdollisuus vaikuttaa nuoriin liittyviin asioihin mm. nuorisovaltuuston avulla. Lisää tietoa nuorisovaltuuston toiminnasta:

Yhteystiedot

Vastaava ohjaaja
Marjo Salmenautio
p. 0407031275
marjo.salmenautio@alajarvi.fi

Ohjaaja / Nuorisovaltuuston ohjaaja
Siiri Ahopelto
p.0406308110
siiri.ahopelto@alajarvi.fi

Ohjaaja / Ohjaamokoordinaattori
Jaana Virsula
p.0442970271
jaana.virsula@alajarvi.fi
ohjaamo@alajarvi.fi

Etsivä nuorisotyöntekijä
Kaisa Karvonen
0404814133
kaisa.karvonen@alajarvi.fi

Etsivä nuorisotyöntekijä
Mira Luomala
0401849054
mira.luomala@alajarvi.fi

Starttipaja Laiturin yksilövalmentaja
Maarit Korkia-aho
040 3522 262
starttipaja@alajarvi.fi

Starttipaja Laiturin yksilövalmentaja
Saila Kivipelto
040 3515 785
starttipaja@alajarvi.fi